خوش آمدید!

با عضویت در این انجمن شما میتوانید در بحث ها شرکت کنید و دانسته های خود را با دیگر اعضا به اشتراک بگذارید

عضویت

معرفی و نقد بازی نقد و بررسی pes 19

Erfan

کاربر
عضویت
16 Sep 2018
ارسال ها
37
بازی‌های PES روی کنسولی مثل پلی‌استیشن 2، به این دلیل محبوب بودند که گیم‌پلی‌ای عالی و شبیه به فوتبال واقعی ارائه می‌کردند و به همین دلیل هم خیلی از مشکلات بازی نادیده گرفته می‌شد و همین که بازی‌ها حس واقعی و هیجان‌انگیز فوتبال را ارائه می‌کردند، برای طرفداران کافی بود. با این حال، کونامی در نسخه‌های بعدی بازی به جایی رسید که این ویژگی مثبت بازی‌هایش را هم از دست داد و نتیجه چند نسخه ناامید‌کننده بود که از قضا با اوج‌گیری سری فیفا هم همزمان شد و کار را برای کونامی سخت کرد. اما این شرکت در نهایت در PES 2016 دوباره فرمول موفقیت را پیدا کرد و به این نتیجه رسید که هیچ‌چیز در بازی‌هایش به اندازه گیم‌پلی مهم نیست. به همین دلیل هم گیم‌پلی بازی‌های PES از آن نسخه به بعد روندی صعودی را طی کرده و خب در PES 2018 هم این روند ادامه داشته و بازی از حیث گیم‌پلی داخل مستطیل سبز، واقعا عالی است.
از همان اولین بازی‌ای که در PES 2018 آغاز می‌کنید، طبیعی بودن بازی خودش را نشان می‌دهد. سرعت بازی نسبت به نسخه سال پیش کمی کاهش پیدا کرده، اما این کاهش بدین معنی نیست که با بازی کُندی رو‌به‌رو هستیم و برعکس، سرعت بازی دقیقا شبیه به فوتبال واقعی شده است و آن هیجانی را که بازی‌های PES همواره داشتند هم در خود دارد. از طرف دیگر، مساله بسیار مهمی که در بازی به چشم می‌آید، طبیعی بودن حرکات است؛ به این صورت که مثلا پاس‌هایی که در بازی ارسال می‌کنید یا شوت‌هایی که می‌زنید و ارسال‌هایی که برای مهاجمین تیم‌تان دارید، هیچ‌کدام حالتی غیرطبیعی و غیرمعقول ندارند و دقیقا به همان شکلی هستند که باید باشند.

راستش را بخواهید، کونامی در PES 2018 تغییر خیلی بزرگی در بازی ایجاد نکرده است. اما مساله‌ای که باعث شده تا این مورد یک ایراد برای بازی نباشد، این است که کونامی همان فرمول موفق نسخه قبل را حفظ کرده و به جای اینکه تغییر بزرگی در بازی ایجاد کند، روی جزییات تمرکز کرده است؛ جزییاتی مثل همین طبیعی‌تر شدن حرکات در بازی یا منحصر‌به‌فرد بودن تیم‌ها و بازیکنان و بهبود داوری و واکنش‌های دروازه‌بان‌ها که شاید به خودی خود مهم نباشند، اما وقتی که در کنار هم قرار بگیرند، به یک تجربه عالی از فوتبال ختم می‌شوند. از حیث منحصر‌به‌فرد بودن بازیکنان، بازی به یک بلوغ خیلی خوب رسیده و مثلا وقتی که تیم رئال مادرید (با نام MD White) را انتخاب کنید، سبک حرکت کردن و بازی کردن بازیکنی مثل کریستیانو رونالدو خیلی متفاوت از بازیکنی مثل ایسکو یا کریم بنزما است و سازندگان موفق شده‌اند آن نوع خاص از حرکت کردن، پاس دادن، شوت زدن و دریبل‌زنی بازیکنان را به خوبی در بازی شبیه‌سازی کنند و حداقل بازیکنان مطرح دنیای فوتبال، شخصیتی منحصر‌به‌فرد در بازی دارند. این مساله در مورد تیم‌ها هم صدق می‌کند؛ به این صورت که مثلا بازی کردن در مقابل تیمی مثل یوونتوس با دفاع قوی، خیلی متفاوت از بازی کردن در مقابل تیمی مثل بارسلونا با حمله قوی است و در اولی شاهد رقیبی خواهید بود که بیش‌تر به دفاع می‌پردازد و چشم به ضدحملات دارد و در هنگام بازی با بارسلونا، با حریفی رو‌به‌رو خواهید شد که در پی حفظ مالکیت توپ و حمله مداوم است. این منحصر‌به‌فرد بودن‌ها در بازی باعث شده‌اند تا هیچ مسابقه‌ای شبیه به مسابقه قبلی نباشد و هر بازی‌ای حس و حال مخصوص به خودش را داشته باشد که نتیجه این امر، حفظ تازگی و هیجان بازی در طولانی‌مدت است.پاس‌ها، شوت‌ها و حتی نوع دریبل زدن بازیکنان، در بازی کاملا طبیعی است و با انیمیشن‌های زیبایی همراه شده است
اما در کنار تاثیر مثبت منحصر‌به‌فرد بودن تیم‌ها و بازیکنان در بازی، هوش مصنوعی هم عامل دیگری است که کمک زیادی به هیجان PES 2018 کرده است. هوش مصنوعی بازی از هر نظر نسبت به نسخه قبل پیشرفت داشته و این لزوما به معنی سخت شدن بازی نیست. منظورم از این بهبود، این است که مثلا وقتی شما در حال دفاع کردن هستید، بازیکنان تیم‌تان به شکل طبیعی و واقع‌گرایانه‌ای نقاط خالی زمین را پوشش می‌دهند یا در پی قطع کردن پاس‌های رقیب هستند. این مساله در هنگام حمله هم به چشم می‌خورد و بازیکنان‌تان به لطف هوش مصنوعی خوب، به‌خوبی در موقعیت‌های درست، جایگیری و طلب توپ می‌کنند. البته که این مساله در مورد هوش مصنوعی تیم رقیب هم صدق می‌کند و دیگر نه گل زدن کار ساده‌ای است و نه گرفتن توپ از حریف. همچنین هوش مصنوعی دروازه‌بان‌ها و داور‌ها هم در بازی بسیار بهتر شده و شاهد واکنش‌های خیلی خوبی از جانب آن‌ها هستیم. مثلا داور بازی به‌خوبی می‌داند که چه زمانی باید بازی را در اثر خطا نگه دارد و چه زمانی باید با دادن آوانتاژ، مانع از کاهش سرعت بازی شود. در کل همیشه کمی در مورد داور در بازی‌های PES نگران هستیم، ولی خوشبختانه PES 2018 از این نظر مشکل خاصی ندارد. تنها موردی که شخصا، آن هم فقط یک‌بار، با آن رو‌به‌رو شدم، این بود که یک‌بار در موقعیت تک به تک بازیکن حریف را از پشت با تکل زدم، ولی داور آن را دایو تشخیص داد و به بازیکن حریف کارت داد!‍ البته این مشکل بعدا دیگر تکرار نشد تا بتوانم آن را یک ایراد برای بازی بدانم.
مساله‌ای که ورزش فوتبال را تا این حد به ورزش هیجان‌انگیزی تبدیل کرده، غیرقابل پیش‌بینی بودن آن است؛ یعنی هرگز پیش از شروع یک بازی نمی‌توان با قاطعیت گفت که چه تیمی برنده خواهد بود و اصلا در خود بازی هم هر لحظه امکان تغییر نتیجه به شکل غیرقابل انتظاری وجود دارد. خب یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت بازی PES 2018، این است که توانسته این حس را، حتی بهتر از دو نسخه قبلی خود، داشته باشد و همین عاملی است که باعث می‌شود بازی در طولانی مدت هم تکراری نشود. دلیل رسیدن بازی به چنین حسی هم باز به همان بحث دقت به جزییات برمی‌گردد که مفصل به آن اشاره کردیم؛ موردی که باعث می‌شود هر مسابقه در PES 2018 یک حس و حال جدید و نو داشته باشد و بازی کردن با تیم‌های مختلف یا حتی در شرایط جوی مختلف، تفاوت‌های زیادی با یکدیگر داشته باشد و هرگز پیش از یک بازی، هرچقدر هم که از حریف‌تان قوی‌تر باشید، باز هم نمی‌توانید خود را از پیش برنده بدانید و این همان چیزی است که از یک بازی فوتبال، انتظار داریم.
1539236048209.png
نظر من اینه که pes بهتره ولی حالا شما در مقایسه با فیفا نظرتون رو بگید میخونم
 
بالا